Comenius, Lengyelország (2010.)

Comenius Egész életen át tartó tanulás
Iskolai Együttműködési Program
Projekttalálkozó Lengyelországban


2010. március 17-21-ig zajlott a Comenius Egész életen át tartó tanulás, Iskolai Együttműködések program „Celebrating Together - Ünnepeljünk együtt” projektje keretében a program második projekttalálkozója a lengyelországi Białystok városában. A találkozón a különböző országok (Anglia, Hollandia, Lengyelország, Magyarország, Olaszország és Spanyolország) partnerintézményeinek képviselői vettek részt. Az Algyői Általános Iskolát Hegyi Gabriella, Koczka Ágnes, Süli Zsuzsanna és Ficsórné Réti Emese képviselte. A találkozó első napján, a munkamegbeszélésen az intézmények koordinátorai beszámoltak az eddig végzett munkáról. Power point diasorozat segítségével mutatták be a végzett tevékenységek különböző fázisait, végeredményét. Minden iskola feladata az elmúlt időszakban a karácsonyi ünnepkör bemutatása volt. Megbizonyosodtunk arról, hogy ezekben az intézményekben a projekttevékenység jelentős részben a tanórákba épülve valósult meg, hiszen ez alapvető követelmény a projekt megvalósítása során. A bemutatott diasorozatokat, videofelvételeket az olasz partner fogja egy közös kiadvánnyá szerkeszteni, így képet kaphatnak tanulóink azokról a színes, változatos, érdekes hagyományokról, népszokásokról, melyek Európa egyes országait jellemzik. A második napon a következő időszak feladatainak megbeszélése volt napirenden. Májusig, hasonlóan az előzőhöz, a húsvéti ünnepkör feltérképezése a cél. Lengyel partnereink bemutatták iskolájukat, mely a Szkoła Podstawowa nr 26 im. Stanisława Staszica nevet viseli, ahol a gyerekek színvonalas produkciókkal örvendeztettek meg bennünket. Megismertük Bialystokot, mely Lengyelország egyik legnagyobb városa, az ország északkeleti részében található sok vihart megért történelmi város. Szombaton a Bialowieza Nemzeti Parkba látogattunk el, ami az ország legöregebb természetvédelmi területe. Érdekessége, hogy itt található az egyetlen olyan erdőség, amely az ősi korokban Európát borította. A területen 300 európai bölény is él. Újra jó volt megtapasztalni, hogy a közös cél érdekében végzett munkálkodás milyen hasznos és felemelő mindannyiunk számára.  

Ficsórné Réti Emese kapcsolattartó