Látogatás az ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban, 2010.2010. június 14-én az Algyői Általános Iskola tanulói Ópusztaszerre látogattak a TÁMOP-3.1.4/08/2-2008-0049 pályázat keretén belül. A látogatás célja a múzeumpedagógiai foglakozások összekapcsolása a kompetencia alapú oktatással.  A hagyomány szerint a mai Ópusztaszer területén a magyarság nemzetté válásának szempontjából jelentős események zajlottak. Itt osztották ki a törzsi szálláshelyeket, itt volt az első országgyűlés. Vélhetően a XII. században építették Ond leszármazottai a monostort, körülötte a középkor végére mezővárossá fejlődött a Szer nevű település. Virágzása azonban a török hódoltság alatt vége szakadt, a XVII. századra már „Puszta-Szerré” vált. A népszerű, napjainkban is bővülő Nemzeti Történeti Emlékpark egyik fő vonzereje „A magyarok bejövetele” című monumentális körkép-festmény, melyet Feszty Árpád és festőtársai alkottak.
A körfestménynek a Rotunda nevű kör alakú épület ad otthont. A teremben körben követhetjük a festmény eseményeit, mely előtt műterepet alakítottak ki. A hanghatások és a látvány azt az illúziót kelti, mintha valóságos tájba csöppentünk volna. A Feszty-körkép megtekintése után különböző múzeumpedagógiai foglalkozásokon vettek részt iskolánk tanulói. A „Jurta, kengyel, kemence” című foglalkozás keretében a gyerekek bejárták a Nomád Parkot. A séta során őshonos állatokat, áldozóhelyeket láthattak, majd belülről is megszemlélhették a jurtákat, földházat és boronaházakat. Tanulóink megismerkedtek a kemence típusaival, annak működésével és nem utolsó sorban annak használatával is, hiszen a „Süssünk, süssünk valamit!” című foglalkozás keretében pogácsasütésre is volt lehetőség. „Dédapáink nyomában” című múzeumpedagógiai foglalkozás során a Szegedi tanyára sétáltak a diákok, ahol többek között a kézi malmot, a morzsolószéket, régi halászeszközöket, a szakajtót, a búbos kemencét, a tiszta szobát nézhették meg közelebbről. A kézműves foglalkozásról a bőrből saját kezűleg készített nyakláncokat a gyerekek megkapták ajándékba. A magyarság gazdag múltjával, kultúrájával, hagyományaival ismerkedtek tanulóink ezen a napon. Ritkán adódik lehetőség arra, hogy akár ezer évet „utazzunk vissza” a múltba, amely a korhű tárgyak segítségével kézzelfoghatóvá válik és szinte megelevenedik.

Szabó Leonóra szakmai vezető