ZölDiák – zöld hírek diákszemmel: Madárvédelem a kertekben

ZölDiák – zöld hírek diákszemmel

Madárvédelem a kertekben

Sokan teszik fel a kérdést: szükség van-e téli etetésre? A válasz igen, bár az is igaz, hogy madaraink megléte, vagy nemléte nem az ablakpárkányra szórt, vagy az etetőbe helyezett magoktól függ. Madaraink évmilliók óta léteznek és a legtöbbjük emberi segítség nélkül is áttelel, bár az is igaz, hogy éppen az emberi tevékenység nyomán természetes táplálékuk sok helyen erősen megfogyott és így nagy örömmel veszik a kiegészítő téli eleséget. Segítünk tehát a téli madáretetéssel, ám e tevékenység legnagyobb jelentősége mégis abban rejlik, hogy szélesebb körben szeretteti és ismerteti meg a tollas világot. Gyakran megtörténik, hogy amint valaki etetni kezd a kertjében, nyomban követői is akadnak, és egyre-másra lógatják ki a szalonnabőrkéket, faggyúdarabokat, vagy akasztanak napraforgóval teli flakonokat a gyümölcsfák ágaira. Szinte versengenek egymással a madarakért. A forgalmas téli etető nemcsak látványosságot kínál, ami bárki számára kikapcsolódást, felüdülést nyújt, ugyanakkor különösen alkalmas arra, hogy az apró gyerekekkel a madarakat és rajtuk keresztül az egész természetet megszerettessük.
Néhány hasznos tanács azoknak, akik szívesen bekapcsolódnának ebbe a hasznos és szép munkába. Etessünk időben és folyamatosan! A hazai viszonyokat figyelembe véve december és február között indokolt a madarak etetése. Korábban nem szabad elkezdeni, mert az etetéssel elvonjuk őket gyümölcsfáinkat tisztogató, hasznos munkájuktól. Ami az eleséget illeti, a legjobb a napraforgó, amit érdemes faggyúval keverni. Gyűjthetünk ősszel tökmagot, azt is nagyon szeretik a cinegék. A magevők részére a napraforgón kívül ocsút, vagy az üzletekben kapható kanárieleséget, de kölest, muhart és fénymagot is adhatunk. Már most állítsuk fel a madáretetőket és töltsük fel őket napraforgó, cirok, kendermaggal. Nagyon fontos az itatás is, mert szegény madaraink a befagyott vályúból, itatóból, vödörből nem képesek a szomjukat oltani. És persze már most fel kell újítani, kihelyezni a madárodúkat is. Ne maradjon ez tavaszra!

Bezdán Dóra és Tóth Adrienn 7.a osztályos tanuló