Regionális szőlő - ökovetélkedő az Algyői Fehér Ignác Általános IskolábanAz Algyői Fehér Ignác Általános Iskola a Szegedi Tudományegyetem Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskolával közösen játékos vetélkedőt szervezett a Dél-alföldi Régió ökoiskoláinak. 2011. október 14-én az általános és középiskolások közösen töltöttek el egy kellemes napot, játékosan. Az őszi ökoiskola találkozón úgy határoztunk, hogy a májusi vetélkedőt őszre tesszük át, ennek köszönhetően 27 csapat jelentkezett. 100 tanuló foglalta el az algyői új iskolában a hatalmas tornacsarnokot. Az idei vetélkedőt is három korcsoportnak hirdettük meg: 2-4. évfolyamnak, 5-8. évfolyamnak és 9-10. évfolyamnak, témánk a szőlő volt. A diákok szőlővel kapcsolatos különböző elméleti, gyakorlati és játékos feladatokat oldottak meg, változatos formákban, eszközökkel (pl. szavazógépes-kvíz, titkosírás feladat, címerkészítés, mágneses szőlőszem csipegetés). A versenyzők szerint az egyik legérdekesebb feladat a természettudományi laborunkban volt, ahol a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék kémia szakos hallgatóinak segítségével a diákok szódabikarbóna oldattal festettek kurkumával átitatott papírra, volt kémhatás vizsgálat káposztalével és szőlőcukor kimutatás ezüsttükör próbával.

Az I. korcsoportban a 2-4. évfolyamon:
I.    helyezést ért el a Jerneys szőlőszemek csapata
(Jerney János Általános Iskola, Szeged-Dorozsma),
II.    helyezett lett Mazsolák csapata
(Algyői Fehér Ignác Általános Iskola),
III.    helyezett lett az Ezerjó csapat
(SZKTT Közoktatási Intézménye Kossuth Lajos Iskola, Szeged-Szőreg).

A II. korcsoportban az 5-8. évfolyamon:
I.    helyezést ért el a Zuzmóra csapat
(Móra Ferenc Általános Művelődési Központ, Mórahalom),
II.    helyezett lett a Gyevi Leánykák csapata
(Algyői Fehér Ignác Általános Iskola),
III.    helyezett lett a Bogyótermés csapat
(SZTE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskola, Szeged).

A III. korcsoportban a 9-10. évfolyamon:
I.    helyezést ért el a Süni 1. csapat
(Bársony István Mezőgazdasági Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium, Csongrádi Oktatási Központ Tagintézménye, Csongrád),
II.    helyezett lett a Biobanda csapat
(Batsányi János Gimnázium és Szakközépiskola, Csongrádi Oktatási Központ, Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium Tagintézménye, Csongrád),
III.    helyezést a Bio szőlő csapat
(Szegedi Ipari, Szolgáltató Szakképző és Általános Iskola Szeged-Móravárosi Tagintézménye, Szeged).

A csapatok munkáinak értékelésében segítségünkre volt: Horváthné Kunstár Andrea a Mozaik Kiadó munkatársa, Varga Péter az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet munkatársa, Németh László biológus, informatikus, Bojtos Ferenc a CSEMETE Természet és Környezetvédelmi Egyesület irodavezetője és Ábrahám Krisztián a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársa. Regionális öko-forgatagunkat egy jó hangulatú szüreti táncházzal zártuk.

Szivacski Angéla és Koczka Ágnes szervező pedagógusok
az Algyői Fehér Ignác Általános Iskolából és
Özvegy Judit szervező pedagógus
a SZTE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskolából