ZölDiák – zöld hírek diákszemmel: Tanuljunk meg életet menteni!

ZölDiák – zöld hírek diákszemmel

Tanuljunk meg életet menteni!

 

Hazánkban évente mintegy 200 iskoláskorú gyermeket veszítünk el és a 6-19 éves korosztály kórházi ellátásának száma meghaladja a 15 ezret évente. Különösen nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a sérülést követően milyen beavatkozások történnek az első néhány percben, ugyanis ez az időintervallum az, amely a leginkább meghatározza a bajba jutott életesélyeit. A mentők áltagosan 15 perc alatt érnek ki a helyszínre, a helyszínen lévő személyek beavatkozása tehát kulcsfontosságú. A hazai lakosság elsősegély-ismeretei sajnos igen hiányosak. Alig minden 200. ember tud csak szakszerűen segítséget nyújtani, pedig a balesetek kivétel nélkül megelőzhetőek lennének. Az eszköz nélküli újraélesztést elméletileg megtanulta az, aki jogosítványt szerzett. A helyes módszer mellkaskompressziók sorozatából és befújásokból áll. Ma már azonban egyre több helyen elérhetők az úgynevezett laikus újraélesztő rendszerek, vagy más néven félautomata defibrillátorok. Egyértelmű ábrák jelzik, hogy melyik elektródát hová kell helyezni, majd az automata magyar nyelven adja az utasításokat. Nem elég azonban csak az elektromos sokkot leadni, meg kell kezdeni az újraélesztést is, harminc mellkaskompressziót 2 befúvás követ. Ha véletlenül nem lenne elég hatékony a gép figyelmeztet: „nyomja le a mellkast erősebben!” – így véletlenül sem fordulhat elő, hogy segítségünk hatástalan lenne.

Az Algyői Fehér Ignác Általános Iskolában az idei tanévben 68 tanulóval megalakult a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt helyi szervezete Leléné Gonda Irén tanárelnök vezetésével. A Magyar Ifjúsági Vöröskereszt missziója: képviselni a magyar ifjúság céljait és érdekeit hazai és nemzetközi szinten, elősegíteni a fiatalok életének és egészségének védelmét, valamint biztosítani a jövő mozgalmát. A felsős vöröskeresztes diákok különböző foglalkozásokon ismerhették meg az elsősegélynyújtás folyamatát, a stabil oldalfekvést. A tanfolyamon lépésről-lépésre átbeszéltük mi a teendő, ha meglátunk egy földön fekvő, kérdésünkre vagy érintésünkre semmilyen módon nem reagáló személlyel. Ha szólításunkra, érintésünkre nem reagál, megnézzük van-e légzése: föléhajolunk és fülünkkel meghallgatjuk a légzését, szemünkkel figyeljük a mellkas emelkedését és arcunkon érezzük a kiáramló levegőt. Ha nem tapasztalunk spontán légzést, megkérünk egy közelben lévőt, hogy értesítsék a mentőket. Ezt követően megkezdjük az újraélesztést: átjárhatóvá tesszük a légutakat, a fejet enyhén hátrahajtjuk, mellkasra helyezett tenyérrel és nyújtott karral megkezdjük a mellkaskompressziót, 30 nyomás után 2 levegőbefúvás következik. Mindezt addig folytatjuk, míg a mentők ki nem érnek a helyszínre vagy a beteg spontán életjelenséget nem mutat. Nagyon fontos, hogy ne csak tétlenül szemléljük a földön fekvő egyént, hanem segítsünk!

Bezdán Dóra 7.a és Márton Dániel 8. osztályos tanuló