Tanulmányi kirándulás: Románia

Programok:

1. nap: 2012. 10. 15.

délelőtt:

Algyő-Nagyszalonta-Nagyvárad

Nagyszalonta: Múzeum, Nagyvárad: Püspöki Székesegyház, belváros

Nagyszalonta: Arany János Emlékmúzeum látogatása, séta a szoborparkban, megemlékezés Arany János költőről és Lovassy Lászlóról az országgyűlési ifjak vezetőjéről, említést teszünk a szarmaták által épített erődrendszerről. Megfigyeljük a szikes puszták élővilágát. Nagyvárad: nagyváradi püspöki székesegyház, Püspöki palota, kanonok sor, Szent László szobor, Fekete Sas Palota. Választott témához kapcsolódás: erdélyi fejedelem - Szent László. Iskolai tananyag: történelem, irodalom, biológia. Pedagógiai módszerek: látogatás, megfigyelés csoportmunka, gyüjtőmunka.

délután:
Nagyvárad-Királyhágó-Kolozsvár
Királyhágó, Kolozsvár: városnézés

Királyhágó: erdély történelmi határának megtekintése. Kolozsvár: Mátyás király szobra, és szülőháza, Babes-Bolyai Tudományegyetem megtekintése, területmérés eszköz használata nélkül.  Választott témához kapcsolódás: erdélyi fejedelem - Mátyás király. Iskolai tananyag: történelem, irodalom, biológia, matematika. Pedagógiai módszerek: látogatás, megfigyelés csoportmunka, gyüjtőmunka, .
este:
Kolozsvár-Torockó
Torockó

Torockó: szállás elfoglalása, feljegyzés készítése a napi eseményekről. Mátyás királlyal kapcsolatos történet feldolgozása drámajátékkal.
2. nap: 2012. 10. 16.

délelőtt:

Torockó

Tordai-hasadék

Gyalogtúra a Tordai-hasadékban. A különleges szépségú hegygerincen tanulmányozzuk a vulkáni kőzeteket (kőzetvizsgálat), a növény - és állatvilágot (faj meghatározás). Szent László legenda ismertetése.  Választott témához kapcsolódás: erdélyi fejedelem - Szent László. Iskolai tananyag: történelem, irodalom, biológia, földrajz, kémia. Pedagógiai módszerek: túrázás, megfigyelés csoportmunka, gyüjtőmunka, kisérletezés.

délután:
Torockó

torockószentgyörgyi várrom

Kirándulás a legendás hírű torockószentgyörgyi várromhoz - tájkép készítés. Séta az Europa Nostra-díjas Torockón, amely az egykori Aranyos vármegye kis magyar etnikai szigete. Régi mesterségek felidézése, ismerkedés helyi lakosokkal. Választott témához kapcsolódás: erdélyi fejedelem - Szent László. Iskolai tananyag: történelem, irodalom, biológia, technika. Pedagógiai módszerek: látogatás, megfigyelés csoportmunka, gyüjtőmunka, beszélgetés, rajz.
este:

Torockó

Herbárium készítése. Naplóírás. Tábortűz, szalonnasutés. Erdélyi, magyar népdalok éneklése. Választott témához kapcsolódás: erdélyi fejedelem - Szent László. Iskolai tananyag: történelem, irodalom, biológia, ének, kémia, technika. Pedagógiai módszerek:  megfigyelés, csoportmunka, gyüjtőmunka, csapatépítés.
3. nap: 2012. 10. 17.

délelőtt:

Torockó-Nagyenyed-Gyulafehérvár

Nagyenyed: Főtér, Gyulafehérvár: Római katolikus székesegyház

Nagyenyed: Református Kollégium, Főtér, az 1848-as vérengzés emléktáblájának megtekintése. Gyulafehérvár: római katolikus székesegyház (Hunyadi János és László síremléke), ortodox katedrális, várkapu. Választott témához kapcsolódás: erdélyi fejedelem - Hunyadiak. Iskolai tananyag: történelem, irodalom, művészettörténet. Pedagógiai módszerek: látogatás, megfigyelés csoportmunka.
délután:
Gyulafehérvár-Ótelek-Arad
Újvár: általános iskola, Arad: vértanuk emlékműve

Ótelek: testvértelepülésünk felkeresése, találkozás az általános iskolásokkal, az előzetesen elkészített ajándékok átadása. Arad: vértanuk emlékművének megkoszorúzása. Választott témához kapcsolódás: aradi vértanuk. Iskolai tananyag: történelem, irodalom. Pedagógiai módszerek: látogatás, megfigyelés csoportmunka, koszorúzás, testvérkapcsolat erősítése.
este:

Arad-Algyő