KEOP-6.1.0/A11-2011-0159 2. program

A fenntartható életmódot és az ehhez kapcsolódó viselkedésmintákat ösztönző kampány megvalósítása Algyőn

KEOP-6.1.0/A/11-2011-0159. sz.pályázat

2. rendezvény

2012. október 26.

helye: Algyői Fehér Ignác Általános Iskola

 

A rendezvény diákszemmel:

Ökológiai lábnyom

Néhány hete nagyszerű előadásnak lehettünk hallgatói. Gilly Zsolt, a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársa tartott előadást az ökológiai lábnyomról és a fenntartható életmódról. Elmesélte, hogy az őskortól kezdve az emberi faj kizsákmányolja a bolygót. Az ókori rómaiak már akkor elkezdték a fémek megmunkálását, és szennyezték a légkört. A középkorban a céhek és a manufaktúrák tovább rontották a helyzetet. Később az újkorban létrejöttek a gyárak, amik még több mérgező gázt, azaz szén-dioxidot és szén-monoxidot bocsájtottak ki, ezzel roncsolva az ózonréteget. Az életfeltételek romlottak. Alig több, mint száz év alatt az emberiség létszáma több, mint hatszorosára nőtt. Minél többen lettünk, a létszükségleteink annál jobban nőttek. Ennek fedezésére több nyersanyagra, több termőterületre volt szükségünk. Más élőlények természetes élettere csökkent, megtizedelve a fajok számát. A kibocsájtott méreganyagok környezetünkre is károsan hatnak: kialakuló szélsőséges időjárás, romló termőtalaj … Ezek összessége miatt a Földünkkel együtt magunk is pusztulásra vagyunk ítélve.

 

Bangó Alexandra 8.a osztályos tanuló

 

Ökológiai lábnyom

Néhány hete nagyszerű előadásban volt részünk a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársától. Az előadás arról szólt, hogy az emberiség a kezdetektől kezdve rontotta a környezetét. Az ókori rómaiak elkezdték a fémek megmunkálását és ezzel egyaránt megkezdték a környezet károsítását is. Az ókortól kezdve az újkorig levezették. Az emberiség kb. száz év alatt a többszörösére növekedett. Az ember új energiaforrásokat talált. Ezzel egyaránt növekedett a környezetszennyezés. A hirtelen növekedés miatt, több területre lett szükségünk. Emiatt a többi élőlény területe csökkent, a miénk nőtt. Sok élőlény kihalt vagy kihaló félben van. Az emberiség lassan kezdi felfedezni mit tett, és néhányan próbálnak megoldást találni.

Kiss Norbert 8.a osztályos tanuló

 

 

Diákjavaslatok az ökológiai lábnyom csökkentésére

 

1. Közlekedés:

 • Gyalogolj és kerékpározz, ez jót tesz az egészségednek is!
 • Inkább tömegközlekedési eszközökkel utazz, mint autóval!
 • Ha autóval viszed a gyerekedet iskolába, vidd magaddal a környékbeli gyerekeket is!
 • Vezess lassabban, mert kevesebb üzemanyagot fogyasztasz, és így még biztonságosabb is!
 • Tartsd csukva a kocsi ablakát, ha nincs túl meleg, így kisebb a légellenállás!

 

2.Vízfogyasztás:


A szabadban:

 • Gyűjtsd össze az esővizet!
 • Ne folyasd  a csapot feleslegesen!
 • Ne hagyd csöpögni a csapot!
 • Ne locsolj sűrűn!
 • Ha lehet, locsolókannát használj!
 • Ne akkor locsolj, amikor száz ágra süt a nap!

A fürdőszobában:

 • Inkább zuhanyozz, és az se tartson 5 percnél tovább!
 • Ne folyasd a vizet fogmosás közben!

A háztartásban:

 • A mosó- és mosogatógépet mindig töltsd tele!
 • Textilt használj, papír dolgok helyett (zsebkendő, kéztörlő, szalvéta)!
 • Nagy tételben vásárolj mosószert, mosogatószert!


3. Élelmiszer:

 • Ha teheted, a saját kertedben termelt meg a gyümölcsöt, zöldséget!
 • Mindig az évszaknak megfelelő gyümölcsöket fogyassz, vagy tartósítsd te magad!
 • Vásárolj piacon, lehetőleg termelőktől!
 • Ne vegyél egyenként csomagolt élelmiszereket!
 • Vegyszermentes élelmiszereket vásárolj!
 • Hazai, sőt lehetőség szerint helyben termelt élelmiszert vegyél!
 • Fogyassz kevesebb húst!

 

4. Hulladék:

 • A műanyag flakonokat, dobozokat használd többször!
 • Az élelmiszer-hulladékokat komposztáld, és ezt használd műtrágya helyett!
 • Ne vásárolj feleslegesen, gondold meg, valóban szükséged van rá!
 • Természetbarát módon gyomtalaníts!
 • Újratölthető elemeket használj!
 • Ne fehérített papírt használj!
 • A papír mindkét felére írj!
 • A folyóiratokat, napilapokat oszd meg másokkal!
 • Az újságpapírt és műanyag hulladékot gyűjts össze, és vidd el az átvevő telepre! Sok kicsi sokra megy. J

 

 

Az ember értéke nem az, amit elfogyaszt vagy birtokol, hanem amit megél, átél, alkot, nyújt, fejlődik; a gyümölcsök*:  lélek és kozmosz, szellem és alkotás, család és barátok, szolidaritás és szelídség, játék és öröm…

A javaslatokat összeállították: Bangó Alexandra, Korponai Dzsenifer, Nyulas Imola és Poprádi Nóra 8.a