Öko-karácsony

Fontos számunkra a környezetvédelem, és igyekszünk is eszerint élni hétköznapjainkat. Mégis, karácsonykor sokunkkal megesik, hogy pazarlunk, szemetelünk: többet, mint az év során bármikor. De ha "zöldek" vagyunk, legyünk azok az ünnepek alatt is! Ismerkedjünk meg a környezetbarát karácsony ABC-jével! Gondoltunk már arra, hogy egy színházjeggyel vagy egy operabérlettel ugyanakkora örömet szerezhetünk? De ez a helyzet bármilyen kulturális- vagy sporteseményre szóló jeggyel. Nagy sikert szerezhetünk az "ehető" ajándékokkal is. Süssünk egy adag finom kekszet, tegyük egy szép dobozba, amit utána akár ékszerdobozként is lehet használni, és máris két legyet ütöttünk egy csapásra. Nagy örömet okozhat egy üveg igazi házi szörp vagy lekvár: a gyermekkor ízei többet érnek bármilyen gyári bonbonnál. Ajándékozhatunk egészséget is egy masszázsutalvány vagy fürdőbelépő formájában: így könnyebb rávenni egy állandóan feszült barátunkat, hogy lazítson, hiszen ha magától nem is menne el, a kupont el fogja használni. A karácsonyi hulladékhegyek nagy részét az eldobott csomagolóanyagok képezik. Ráadásul a nagy gonddal elkészített díszcsomagolást a legtöbbször meg sem nézi, akinek adjuk, hiszen ő arra kíváncsi, ami belül van. A meglepetés erejétől persze senkit nem kell megfosztani, de számtalan környezetvédő megoldás kínálkozik. Gyártanak már nagyon szép, újrafelhasznált papírból készült csomagolópapírt, de eszünkbe jutott már például, hogy a csomagolás is legyen az ajándék része? Ha egy sálba, vagy egy szép díszdobozba csomagolunk, a megajándékozott duplán örülhet. Készíthetünk újrafelhasználható bevásárlótáskát is: akár kötött, akár batikolt, akár saját kézzel varrt, később is lehet majd használni, és szerettünknek mindig mi fogunk eszébe jutni róla, valahányszor előveszi a boltban a nejlonzacskó helyett. Nem is gondolnánk, de a műanyag karácsonyfák sok szempontból környezetszennyezőbbek kivágott élő társaiknál. Először is azért, mert műfáknak már a gyártása is igen sok káros anyagot szabadít fel, általában igen messziről szállítják őket hozzánk, ráadásul, ha csak simán kidobjuk őket, nagyon lassan bomlanak le. Ezzel szemben az élő fák, amíg felnőnek, hozzájárulnak az oxigéntermeléshez, és ha a megfelelő helyen adjuk le az elszáradt fát ünnepek után, a környezetet sem fogják feleslegesen terhelni. Jó megoldás lehet a cserepes fenyő, különösen akkor, ha kiültetjük utána a kertbe, de egyes kertészetek az ünnepek után visszaveszik a náluk vásárolt fákat, erről is érdemes ünnepek előtt tájékozódnunk.

A tippeket a www.hazipatika.com oldalról gyűjtötték az Algyői Zöld Diákparlament képviselői