Erdei iskolákban voltunk, 2010.

Erdei iskola Egyházaskazáron

2010. április 26-30-ig a TÁMOP-3.1.4/08/2-2008-0049 pályázat támogatásával az Algyői Általános Iskola 7. a osztálya erdei iskola programon vett részt a Dunántúli-dombság területén, Egyházaskozáron. Az osztályt Hegyi Gabriella és Ficsór Barnabás kísérte el. Egyházaskozár a Völgységben fekvő ötszáz fős lélekszámú, nemzetiségi összetételét tekintve igen heterogén /német, szerb, csángó, székely/ település. Szállásadónk kimondottan erdei iskolai programokra szakosodott: foglalkoztató helységgel, állatudvarral, sportpályával, tűzrakó hellyel, étkezővel felszerelt otthonos környezet fogadott bennünket.

A program célja:
•    A Dunántúli-dombság és a Mecsek kialakulásának, geológiai felépítésének megismerése
•    Erdő- és vadgazdálkodás jelentősége
•    A lösz pusztulásformáinak megismerése
•    Nemzetiségek együttélése hazánkban
•    Lehetőségek a falusi turizmusban
•    Régi hagyományos foglalkozások megismerése
•    Élet a középkori Magyarországon a török megszállás alatt
•    A turistatérkép használata
•    Pécs Európa kulturális fővárosa 2010-ben : rendezvények, kiállítások,nevezetes épületek megismerése
•    Karsztjelenségek kialakulása a mészkőhegységekben

Foglalkozások:
•    Mohácsi emlékhely megtekintése , fegyverismereti foglalkozás
•    Honismereti foglalkozás
•    Csontvári képgaléria megtekintése
•    Zsolnay múzeum megtekintése, részvétel a múzeumi foglalkozáson
•    Barangolás az Abaligeti tanösvényen
•    Karsztjelenségek tanulmányozása az Abaligeti cseppkőbarlangban
•    Malomtörténeti foglalkozás a Csele pataknál
•    Erdő- és vadgazdálkodási foglalkozás
•    Geológiai ismeretek oktatása
•    A tűzgyújtás, tűzrakás történelme, gyakorlata
•    A Zengő növénykülönlegességei

Ezek a remek programok, a táj szépsége feledhetetlenné tette az osztály számára ezt a tanulmányutat.

Ficsór Barnabás a 7.a osztályfőnöke

Erdei iskola a Bükkben

2010. május 14-18-ig a TÁMOP-3.1.4/08/2-2008-0049 pályázat támogatásával az Algyői Általános Iskola 5.a és 5.b osztálya erdei iskolai programon vett részt a Bükkben. A két osztályból a 33 tanulót három pedagógus, Malustyik Mihályné, Nagyné Szabó Andrea és Ficsórné Réti Emese kísérte el. Szálláshelyünk 600 m magasan, a Bükk fennsík közelében, a Bükkszentkereszt szomszédságában található Rókafarmon volt. Bükkszentkereszt a Bükk-hegység legmagasabban fekvő települése. Festői környezetben, kiváló földrajzi adottságokkal rendelkező, gyógyító levegőjű község, a Bükki Nemzeti Park kapuja. Erdei iskolánk programja során lehetőség nyílt a jellegzetes középhegységi élőhelyek megismerésére és vizsgálatára.

A program célja volt:
•    A Bükk élővilágának és geológiai értékeinek bemutatása;
•    Az általános iskolában szerzett természetismereti tudnivalók önálló terepi munka során való megerősítése és elmélyítése;
•    A természet- és környezetvédelem jelentőségének megismertetése, a tudatos természetszemlélet kialakítása és formálása;
•    Az Észak-magyarországi régió természeti- és kulturális örökségeinek bemutatása.
•    Társas együttlét szabályainak megismerése, elsajátítása, önállóságra nevelés
•    A táj nyújtotta gazdasági lehetőségek megismerése

Mindezen célok megvalósításában Marschall Zoltán biológus volt segítségünkre az alábbi foglalkozásokkal:
•    Gyógynövény és gombaismeret.
•    Éjszakai bátorságpróba és vadászati alapismeretek.
•    Vízbiológia ismeretek oktatása
•    Természetvédelmi barkácsolás
•    Kézműves foglalkozások
•    Geológiai ismeretek oktatása
•    Természetismereti vetélkedő
•    Eger történelmi belvárosának megtekintése

Bár az időjárás nem volt kegyes hozzánk, a csodálatos erdei környezet, a sok új ismeret, a remek hangulat feledtette velünk az esős napokat.
Köszönetet szeretnénk mondani Bartha László és Bezdán Mihály szülőknek, akik jelenlétükkel hozzájárultak az erdei iskola derűjéhez, sikeréhez.

Ficsórné Réti Emese az 5.a osztályfőnöke