Regionális paprika - ökovetélkedő az Algyői Fehér Ignác Általános Iskolában, 2012.

Regionális paprika - ökovetélkedő az Algyői Fehér Ignác Általános Iskolában

Az Algyői Fehér Ignác Általános Iskola a Szegedi Tudományegyetem Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskolával közösen játékos vetélkedőt szervezett a Dél-alföldi Régió ökoiskoláinak. 2012. november 9-én az általános és középiskolások közösen töltöttek el egy kellemes napot, játékosan. A 3 megyéből az idén 28 csapat jelentkezett, így 110 tanuló foglalta el az algyői új iskolában a hatalmas tornacsarnokot. Az idei vetélkedőt is három korcsoportnak hirdettük meg: 2-4. évfolyamnak, 5-8. évfolyamnak és 9-10. évfolyamnak, témánk a paprika volt. A diákok paprikával kapcsolatos különböző elméleti, gyakorlati és játékos feladatokat oldottak meg, változatos formákban és eszközökkel (pl. szavazógépes-kvíz, titkosírás feladat, totó, szövegértés, logótervezés). A versenyzők szerint az egyik legérdekesebb feladat a természettudományi laborunkban volt, ahol a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék vegyészhallgatóinak segítségével az alsós diákok a szegedi édesnemes fűszerpaprika őrleményéből vonták ki a színanyagot különböző oldószerekkel, a felsősök összehasonlították a C-vitamin tartalmat a paprikában és a citromban, a középiskolások a C-vitamin kémiai tulajdonságának vizsgálták. Németh Veronika, egyetemi tanársegéd segítő hallgatói és tanulói: Damásdi Eszter és Péter Nóra vegyészhallgatók (MSC), valamint Szűts Tamás és Dormán Mihály 4. osztályos tanulók.

 

Hasonló sikert aratott a „Vaj van a füle mögött” elnevezésű játékunk is, amiben az algyői pedagógusok egy-egy betűt rejtettek el a fülük mögött. A diákok a meglesett betűkből egy, a paprikával kapcsolatos szót tudtak kirakni. Regionális vetélkedőnkön a következő eredmények születtek:

az I. korcsoportban a 2-4. évfolyamon:

  1. helyezést ért el a Vitapap csapat: Búzás Barnabás, Szarka Gerda és Kis Ágnes (Varga Tamás Általános Iskola, Hódmezővásárhely),
  2. helyezett lett Paprika Jancsi csapat: Halász Henrik, Tatár Botond és Zsarnai Emese (SZTE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskola, Szeged),
  3. helyezett lett a Paprikamanók csapata: Farkas Dávid, Kiss Virág és Kertész Tekla (Algyői Fehér Ignác Általános Iskola);

a II. korcsoportban az 5-8. évfolyamon:

  1. helyezést ért el a Boni-Makkos csapat: Simon Dominika, Jakus Kartal, Pigniczki Lili és Komáromi Richárd (Bonifert Domonkos Általános Iskola, Szeged),
  2. helyezett lett a Zöldikék csapata: Lőrincz Ádám, Kovács Henrietta, Gurmai Boglárka és Hajdu Gyula (Kis Bálint Református Általános Iskola, Vésztő),
  3. helyezett lett az Őszikék csapata: Marhás Letícia, Rózsa Mónika, Szilágyi Vivien és Szabó Nóra (Kis Bálint Református Általános Iskola, Vésztő);

a III. korcsoportban a 9-10. évfolyamon:

  1. helyezést ért el a TIG-ris csapat: Bálint Zsófia, Varga Krisztina, Dohány Eszter és Kristó Melánia (Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, Szeged),
  2. helyezett lett a Logosz csapat: Sipos Bernadett, Vadász Izabella, Jaksa Fanni és Lekrinszki Tamás (Batsányi János Gimnázium és Szakközépiskola, Csongrádi Oktatási Központ, Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium Tagintézménye, Csongrád),
  3. helyezett lett a Napsugár csapat: Kis Barbara, Tóth Erika, Szőke Szandra és Gömöri Zsanett (Bársony István Mezőgazdasági Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium, Csongrádi Oktatási Központ Tagintézménye, Orosháza).

A csapatok munkáinak értékelésében segítségünkre volt: Horváthné Kunstár Andrea a Mozaik Kiadó természettudományi szerkesztője, Németh Anikó a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjének igazgatóhelyettese, botanikus és Pintér Tibor a Szegedi Vadaspark zoopedagógusa. Vetélkedőnket kiadványaival támogatta a Mozaik Kiadó, az Orpheus Állatvédő Egyesület, a CSEMETE Természet és Környezetvédelmi Egyesület, a DALERD Délalföldi Erdészeti Zrt., felkészítő pedagógusoknak virággal kedveskedett a Flóratom Kft.

Csauth Zsuzsanna és Koczka Ágnes szervező pedagógusok

az Algyői Fehér Ignác Általános Iskolából és

Özvegy Judit szervező pedagógus

a SZTE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskolából

 

2012-es környezetismeret verseny és ökotalálkozó

2012. november 9-én az Algyői Fehér Ignác Általános Iskolában környezetismeret versenyt rendeztek, amelyre sok csapat érkezett. A gyerekek sokat készültek hisz jól tudták, hogy nem lesz könnyű dolguk. A versenyre jelentkezhettek alsós, felsős, és középiskolás csapatok. Mindenki ugyanazt szerette volna elérni, az első helyet. Tíz órakor kezdetét vette a verseny. Az első feladat egy keresztrejtvény volt. A másodikban a paprika részeit kellett megnevezni. A harmadik körben pedig egy szöveget kellett kiegészíteni. Ezután csapatokat alakítottunk és forgószínpadszerű feladatok következtek. Állomásokat alakítottak ki, volt: totó, kvíz, kísérlet és még sok érdekes fejtörő. Közben az állomáson lévő tanító nénik füle mögött betűk bújtak el, és ha mindegyik betűt megtaláltuk a PRITAMIN szót lehetett összeállítani. Ezután mindenki evett egy szendvicset és mellé teát ivott.

Végül már nem maradt más, mint az eredményhirdetés. Mindenki jól érezte magát, akkor is, ha nem lett helyezett. Mert nem a győzelem a lényeg, hanem a részvétel. Az algyői Paprikamanók csapata a szoros verseny során a harmadik helyen végzett.

Kertész Tekla 4.b osztályos tanuló