TÁMOP-6.1.2.A-14/1 TIE

TÁMOP-6.1.2.A-14/1

„Komplex intézményi mozgásprogramok és kapcsolódó egészségfejlesztési alprogramok megvalósítása az általános iskolákban, többcélú intézményekben valamint szabadidős közösségi mozgásprogramok és kapcsolódó egészségfejlesztési alprogramok megvalósítása az iskolán kívüli szereplők bevonásával.”

 

A TIE projekt

A 2014. augusztus 28-án elindult Teljes körű Iskolai Egészségfejlesztés (TIE) projektet az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) konzorciuma valósítja meg.

A projekt célja:

 • egészségtudatos magatartás megismertetése, elterjesztése, valamint az egészségügyi kockázati tényezők megismertetése
 • a gyermekek egészségtudatos, jövőorientált életvezetési szokásainak kialakítása
 • a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás értékként kezelése
 • a gyermekek, tanulók (mindennapos) egészségfejlesztéssel összefüggő készségeinek, ismereteinek bővítése, és ezek viselkedésbe történő beépítése, főleg közösségépítő, egészségfejlesztési és testmozgás programok segítségével

 

Résztvevők:

A Magyar Állam és az Európai Unió Szociális Alapjának támogatásával megvalósuló projektben az OEFI és a KLIK mellett több külső közreműködő is rész veszt. Összesen mintegy 18 megye 288 iskolája, 864 pedagógus, 6 regionális és 54 megyei koordinátor, és a tervek szerint mintegy 100 védőnő segíti majd a közös munkát, a szaktudás átadását, a programok megszervezését és megvalósítását.

A program időtartama: 2014. október 15 - 2015.július 31.

 

Megvalósítás – szakmai és módszertani háttér

A TIE keretében az OEFI munkatársai és más szakértők olyan 10 darab, egészségfejlesztési programelemekhez kapcsolódó szakmai ajánlásokat („EPSZA”) hoztak létre, amelyek biztos, szakszerű háttért és segítséget nyújtanak az iskoláskorú gyerekek egészségtudatosabb szemléletmódjának kialakításához, a projekt céljainak eléréséhez.

A 10 db EPSZA:

 • „Iskolakert”
 • „Egészséges élelmiszerek megismerése és elkészítésük változatos módjai”
 • „Ivóvíz fogyasztásának népszerűsítése”
 • „Megfelelő test- és száj-higiénés szokások kialakítása”
 • „Sérülés megelőzés”
 • „Egészségfejlesztési célú kommunikációs események szervezése”
 • „Spuri a suliba-kincsesláda”
 • „Lépéselőnyben”
 • „Délutáni szabadidő-kincskereső”
 • „Sportos iskolai rendezvény”

Hétpróbák

A TIE II. ütemében a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ élményközpontú sportprogramokat szervez a 6-14 éves korosztály számára. Legfőbb cél: a gyerekek egészségtudatos életmódra nevelése és a mozgás megszerettetése. A Hétpróba elnevezésű programsorozatban lehetőség nyílik többféle sportág és mozgásforma kipróbálására, a mozgás örömének felfedezésére. Kiemelt szempont, hogy a gyerekek versenyhelyzet nélkül, a kudarcélmények elkerülésével vehessenek részt a programokon.

A Hétpróbák elemei

 • Maraton próba (ügyesség, állóképesség)
 • Búvár Kund próba (ügyesség, víz)
 • Kinizsi erőpróba (hagyományteremtő sportok)
 • Szent László próba (ügyesség, csapatsport)
 • Bartók Béla próba (tánc)
 • „Egyem, vagy ne egyem” próba (egészséges táplálkozás)
 • „Hogyan mondjam el Neked?” próba (interaktív kommunikáció)